Moda na liczenie kroków i codzienne pokonywanie określonych niewielkich dystansów nastała już kilka lat temu, ale niestety stało się tak, że dość szybko wymarła i ludzie o niej zapomnieli. A szkoda.
Jak bowiem twierdzą eksperci, dla zachowania prawidłowego zdrowia i optymalnej sprawności fizycznej niezbędne jest wykonywanie przynajmniej ośmiu, a jeszcze lepiej dziesięciu tysięcy kroków dziennie. Nie jest to wcale duża ilość. Można ją przełożyć mniej więcej na jakieś kilka kilometrów, czyli np. drogę do miejsca pracy i z powrotem + jedną dodatkową wędrówkę do sklepu. Ten, kto nie ma ochoty szczególnie ciężko ćwiczyć, powinien przynajmniej każdego dnia spacerować.
Najlepiej byłoby robić podczas tych spacerów właśnie dziesięć tysięcy kroków. Warto ustalić sobie takie minimum i się go trzymać. A jeśli w jakimś dniu człowiekowi zdarzy się przejść trochę dłuższy dystans, to tylko dobrze, bo każda dodatkowa porcja ruchu wzmacnia i ciało, i cały organizm.
A jeżeli mieszkasz lub planujesz wizytę w województwie pomorskim, zapraszamy do zapoznania się z najlepszymi miejscami na spacery w Słupsku.
Jak liczyć kroki?
Najprawdopodobniej nikt nie będzie tego robić w myślach. Na szczęście istnieje wiele sposobów na znacznie prostsze i automatyczne liczenie kroków. Wystarczy posłużyć się tutaj chociażby specjalnymi aplikacjami. Niektóre z nich są do pobrania zupełnie za darmo, tak więc wystarczy ściągnąć je na swojego smartfona, zainstalować i zadbać o to, by zawsze były włączone. Minus? Telefon może niedokładnie liczyć kroki. Na ogół mierzy je na podstawie pokonywanego dystansu, a przecież czasem bywa tak, że człowiek maszeruje wręcz w miejscu, a jednak te kroki wykonuje.
Aplikacje na smartfony wymagają też dostępu do Internetu i lokalizacji. A trudno przecież mieć ten Internet cały czas włączony, gdyż wiązałoby się to z dodatkowymi opłatami. Inny sposób? Specjalistyczne opaski czy inteligentne zegarki z funkcją mierzenia kroków. To właśnie one sprawdzają się rewelacyjnie w życiu codziennym, bo wręcz zachęcają do tego, by tej ilości kroków pilnować i nieraz motywują do wyjścia z domu i ruszenia się sprzed telewizora.
Powiązane tematy
Zespół Brugadów: diagnoza i leczenie
Problemy ze snem a hormony
Jak radzić sobie z otarciami skóry? Oto najważniejsze wiadomości na ten temat!