30 października 2024

adabar.pl

blog o imprezach

Alkohol – skąd popularność, jak na nas wpływa i co z tym zrobić?

Alkohol to jedna z najbardziej uzależniających, a jednocześnie jedna z najpopularniejszych, używek na świecie. W Polsce statystyki alarmują, że alkohol cieszy się tutaj zbyt dużym powodzeniem i powinien być drastycznie ograniczany w spożyciu.

Warto zwrócić uwagę na mentalność ludzi wokół nas oraz na mnogość okazji, w których pojawia się alkohol. Czy to urodziny, pogrzeb, wakacje, święta, a nawet chęć odpoczynku po ciężkim dniu pracy, pojawia się on jako uzupełnienie rytuałów. To czego na co dzień nie udaje nam się dostrzec, okazuje się stanowić znaczny problem w sytuacji chęci odstawienia lub ograniczenia ilości spożywanego alkoholu. Taka decyzja może jednak okazać się zbawienna dla naszego organizmu, gdyż wpływa on nie tylko na wątrobę czy nerki, ale może również spowalniać pracę mózgu poprzez wyniszczający wpływ na powiązania pomiędzy neuronami i odpowiadać za pojawianie się stanów depresyjnych. Samo stłuszczenie wątroby może być przyczyną zmęczenia, bólu i utraty wagi (choć sam alkohol jest bardzo kaloryczny).

Oprócz tego wpływa on na osłabienie pracy kory przedczołowej, która odpowiada za hamowanie ryzykownych decyzji. Bez wątpienia alkohol odpowiada za liczne przypadku śmierci. Co sprawia więc, że nadal jest tak powszechny w życiu Polaków? Przede wszystkim stał się on częścią celebracji, a wiele osób nie wyobraża sobie całkowicie odstawić picie napojów wysokoprocentowych. Wpływa on również na poziom hormonów w naszym ciele, powodując skok dopaminy już chwilę po spożyciu, co przekłada się na lepsze samopoczucie i wrażenie rozluźnienia. Warto jednak zastanowić się, czy konsekwencje nie są zbyt duże i ograniczyć ryzyko wystąpienia negatywnych skutków ubocznych. Liczne propozycje piw czy win bezalkoholowych pozwalają cieszyć się tak miłym dla dużej liczby ludzi rytuałem i spotkaniami, przy zachowaniu ostrożności. Dodatkowo będziesz mógł również wrócić bezpiecznie do domu własnym samochodem.