30 grudnia 2024

adabar.pl

blog o imprezach

lekarz

Zespół Brugadów: diagnoza i leczenie

Zespół Brugadów jest jedną z głównych przyczyn nagłych zgonów na całym świecie. Jest to zaburzenie genetyczne, w którym dochodzi do zmiany systemu przekazywania impulsów elektrycznych w sercu. Problem z tym zespołem polega na tym, że objawy nie manifestują się w sposób jednoznaczny, co utrudnia postawienie jednoznacznej diagnozy. Ryzyko związane z zespołem Brugadów polega na tym, że osoba cierpiąca na ten zespół jest bardziej podatna na poważne arytmie. Ten rodzaj arytmii serca musi być wcześnie leczony, w przeciwnym razie może prowadzić do śmierci.

Zanim rozpoczniesz czytanie poniższego tekstu, sprawdź też witrynę www.naukowcy.pl, gdzie znajdziesz dodatkowe porady zdrowotne i nie tylko.

Objawy zespołu Brugadów.

Jak wspomniano powyżej, problem z zespołem Brugadów polega na tym, że jego objawy nie są zbyt widoczne. U osób cierpiących na ten rodzaj zaburzeń mogą wystąpić omdlenia, arytmia lub zatrzymanie akcji serca.

W takiej sytuacji należy szybko udać się do lekarza, aby mógł on postawić diagnozę, która pomoże potwierdzić, że dana osoba cierpi na ten zespół. Diagnoza polega na wykonaniu różnych elektrokardiogramów, które wskazują na istnienie problemu z sercem. Oprócz tego istnieje szereg czynników ryzyka, które mogą wskazywać, że dana osoba cierpi na ten zespół.

  1. Ponieważ jest to choroba genetyczna, konieczne jest sprawdzenie, czy u danej osoby w rodzinie występował zespół Brugadów.
  2. Choroba występuje znacznie częściej u mężczyzn niż u kobiet.
  3. Rasa azjatycka jest dość podatna na tę chorobę.

Diagnoza zespołu Brugadów.

Jak widać, diagnozowanie tego typu chorób jest dość skomplikowane. Nie wystarczy samo podejrzenie, ale konieczne jest przeprowadzenie badań, które pomogą potwierdzić, że dana osoba cierpi na zespół Brugadów. Najskuteczniejszym sposobem potwierdzenia, że dana osoba cierpi na zespół Brugadów, jest wykonanie elektrokardiogramu. Nie jest to jednak badanie w 100% skuteczne, ponieważ nie wszyscy pacjenci mogą udowodnić, że cierpią na zespół Brugadów na podstawie elektrokardiogramu. Istnieje jeszcze jedno badanie, które może pomóc w postawieniu diagnozy zespołu Brugadów – jest to badanie elektrofizjologiczne. Badanie to wymaga sali operacyjnej i wprowadzenia do organizmu cewnika. Cewnik jest wprowadzany do serca w celu rejestrowania jego czynności.

Leczenie zespołu Brugadów.

Jeśli zostanie potwierdzone, że dana osoba cierpi na zespół Brugadów, nie istnieje żadna metoda leczenia, która pozwoliłaby pozbyć się problemu z sercem. Można natomiast zapobiegać zatrzymaniu krążenia. W tym celu w ciele osoby cierpiącej na zespół Brugadów można wszczepić defibrylator. Dzięki temu urządzeniu rejestrowana jest aktywność elektryczna serca, a w przypadku wykrycia arytmii uruchamiany jest wstrząs elektryczny.

Nie ma leków, które mogłyby zapobiec tak poważnym arytmiom serca, dlatego konieczne są regularne badania kontrolne, aby upewnić się, że wszystko przebiega prawidłowo.

Życie z zespołem Brugadów.

Wykazano, że możliwe jest długie życie pomimo wystąpienia zespołu Brugadów. Kluczowe znaczenie, oprócz wszczepienia defibrylatora, ma przeprowadzanie serii regularnych badań kontrolnych. Jeśli diagnoza wskazuje, że dana osoba cierpi na ten zespół, praca kardiologa jest kluczowa dla monitorowania stanu zdrowia pacjenta. Ponadto dana osoba powinna być zawsze świadoma czynników ryzyka, które mogą zwiększyć ryzyko zatrzymania krążenia.