zwalczanie gniazda os to sztuka

Zwalczanie gniazda os – jak widzą owady?

Niektóre owady wykazują podstawowe poczucie liczb, takie jak samotne osady, które żerują na jednym gatunku. Mama osy układa jaja w pojedynczych komórkach i dostarcza każdemu jaju szereg żywych gąsienic, na których w momencie wylęgu młoda pasza. Niektóre gatunki osy dostarczają zawsze pięć, inne dwanaście, a jeszcze inne dwadzieścia cztery gąsienice na komórkę.

Większość owadów ma złożone oczy i dwie anteny. Liczba gąsienic różni się w zależności od gatunku, ale zawsze jest taka sama dla każdej płci larw. Mężczyzna samotna osa w rodzaju Eumenes jest mniejsza niż samica, więc matka jednego gatunku zaopatruje go tylko w pięć gąsienic; większa samica otrzymuje w swojej celi dziesięć gąsienic. Zobacz więcej: Zwalczanie insektów, owadów i szkodników – ABC Insekt Białystok

zwalczanie gniazda os są od tego firmyProdukcja światła i wizja światła u owadów ważne przy zwalczaniu gniazda os np w Białymstoku

Kilka owadów, takich jak członkowie rodzin Poduridae i Onychiuridae (Collembola), Mycetophilidae (Diptera) oraz rodziny chrząszczy Lampyridae, Phengodidae, Elateridae i Staphylinidae są bioluminescentyczne. Najbardziej znaną grupą są muszle ognia, chrząszcze z rodziny Lampyridae. Niektóre gatunki są w stanie kontrolować tę generację światła, aby wytwarzać błyski. Nie umieją tego osy.

Funkcja ta różni się w zależności od niektórych gatunków używających ich do przyciągania swoich kolegów, podczas gdy inne używają ich do wabienia ofiar. larwy mieszkające w jaskiniach Arachnocampa (Mycetophilidae) jarzą się, aby zwabić małe latające owady w lepkie pasma jedwabiu.

Niektóre płomienie z rodzaju Photuris imitują błyskanie żeńskich gatunków Photinus, aby przyciągnąć samce tego gatunku, które następnie są chwytane i pożerane. Kolory emitowanego światła wahają się od tępego błękitu (Orfelia fultoni, Mycetophilidae) do znajomych zieleni i rzadkich czerwonych (Phrixothrix tiemanni, Phengodgodidae).

Większość owadów, z wyjątkiem niektórych gatunków świerszczy jaskiniowych, jest w stanie dostrzec światło i ciemno. Wiele gatunków posiada ostre widzenie zdolne do wykrywania drobnych ruchów. Do oczu mogą należeć proste oczy lub ocelle, jak również złożone oczy o różnych rozmiarach. Wiele gatunków zwierząt jest w stanie wykryć światło podczerwieni, ultrafioletowe i widzialne, co ważne przy zwalczaniu gniazda os. Widoczność kolorów została wykazana w wielu gatunkach, a analiza filogenetyczna sugeruje, że trichromacja w kolorze zielono-niebieskim UV istniała przynajmniej od 416 do 359 milionów lat temu.

Dźwięk i słyszenie u owadów a zwalczanie gniazda os

Owady były najwcześniejszymi organizmami, które produkowały i wyczuwały dźwięki. Owady wytwarzają dźwięki głównie poprzez mechaniczne działanie przydatków. U osób uprawiających trawę i świerszcze uzyskuje się to dzięki stridowaniu. Cykady wydają najgłośniejsze dźwięki wśród owadów, wytwarzając i wzmacniając dźwięki ze specjalnymi modyfikacjami ich ciała, tworząc tymbals i związane z nimi mięśnie.

Afrykańska cykada Brevisana brevisana została zmierzona na 106,7 decybelach w odległości 50 cm (20 cali). Niektóre owady, takie jak np. plagi zea Helicoverpa, ćmy jastrzębne i motyle Hedylid, słyszą ultrasonografię i podejmują działania omijające, kiedy tylko wyczuwają, że zostały wykryte przez nietoperze.