Ocieplanie budynków styrodur

Różnica między styropianem a styrodurem – co wybrać do ocieplania budynku

Co wybrać w trakcie budowy domu czy innego budynku do termoizolacji, styropian czy Polistyren ekstrudowany? Aby odpowiedzieć na to pytanie należy przyjrzeć się dokładniej podobieństwom i różnicom dotyczącym tych materiałów ociepleniowych. Ostateczny wybór może bowiem zależeć zarówno od finansowych możliwości, jak i miejsca, które będziemy ocieplać. Każdy z nich ma bowiem nieco inną charakterystykę.

Różnice i podobieństwa między styrodurem a styropianem

Zarówno styrodórPolistyren ekstrudowany (XPS) – jak i styropian – polistyren ekspandowany – cechuje mała nasiąkliwość. Oba również są wrażliwe na działanie ognia, długotrwale padających słonecznych promieni oraz organicznych rozpuszczalników. Polistyren ekstrudowany ma jednak więcej zastosowań, a wpływa na to:

  • jego większa twardość,
  • lepszy (niższy) współczynnik przewodzenia ciepła,
  • większa zdolność izolacyjna,
  • mniejsza nasiąkliwość,
  • odporność na odkształcenia i ściskanie.

Podczas gdy styropian jest najczęściej zupełnie biały, płyty XPS mogą być nie tylko zielone, ale niebieskie, różowe i żółtawe. Różnią się też między sobą wymiarami. Styropian sprzedawany jest w formie płyt o rozmiarze 500 × 1000 mm, podczas gdy styrodurowe płyty mają rozmiar 600 × 1250 mm.

ocieplony budynek

Przeczytaj również https://pakietbudowlany.pl/blog/19_Kiedy-nale%C5%BCy-zainwestowa%C4%87-w-styropian-XPS-

Gdzie stosować styrodur a gdzie styropian?

Styrodur można używać wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się styropian. Cenowo jednak nie byłoby to opłacalne, gdyż ze względu na wymienione wyżej cechy, sprawiające, że jest on lepszym i mocniejszym materiałem, jest on jednocześnie odczuwalnie droższy. Dzięki jednorodnej strukturze, zbudowanej z mikrokomórek zamkniętych na gładko, posiada mniejszą objętość, a więc zajmuje mniej miejsca.

Używa się go więc w wymagających i trudnych warunkach, głównie przy izolacji piwnicznych ścian, fundamentów, wystawionych na działanie wody tarasów oraz podłóg na gruncie. Idealnie sprawdza się przy izolacji tak zwanych zielonych dachów, czyli takich, które przeznaczone są do pielęgnacji roślin dekoracyjnych.

Styropian bardzo dobrze nadaje się i w zupełności wystarcza do izolacji wentylowanych stropodachów, tak zwanych ścian warstwowych oraz na fasady budynków. W tym ostatnim przypadku warto wybrać materiał o grubości 14-30 cm. Jeśli zależy nam na wytrzymałości styropianu zastosujmy ten o wyższej gęstości.

Jak zapewnić styropianowi i styrodurowi dobre warunki?

Aby materiały ociepleniowe mogły spełniać swoją funkcję, powinny być dobrze położone. Powierzchnia ścian, na które zamierzamy nałożyć styropiany czy styrodury powinna być równa, odpylona i możliwie maksymalnie gładka. Zapewni to klejowi dużo lepszą przyczepność. Należy ją również oczyścić z wszelkich śladów pleśni czy plam grzybiczego pochodzenia. Oba rodzaje płyt należy nakładać bardzo uważnie, aby nie dopuścić do powstania żadnych szczelin między nimi.

Zarówno styropian, jak i styrodur są bardzo przydatnymi materiałami ociepleniowymi. Mimo opisanych różnic, oba nadal cieszą się dużą popularnością wśród kupujących. Najczęstszą praktyką jest termoizolowanie łatwiejszych partii budynku styropianem i używanie styroduru tam, gdzie panuje większa wilgotność, albo izolacja potrzebna jest w niższych, przygruntowych częściach budowli.